Náš závazek
Jsme sociální podnik a jako takový máme společensky prospěšný cíl. Dlouhodobě zaměstnáváme více než 80 % osob se zdravotním omezením z celkového počtu zaměstnanců. Integrujeme a dlouhodobě rozvíjíme znevýhodněné pro pracovní trh. Reinvestujeme 60 % čistého zisku do rozvoje sociálního podnikání naší společnosti a jejích zaměstnanců. Ctíme nezávislost v manažerském rozhodování a řízení na externích zakladatelích. Podporujeme místní ekonomiku, využíváme lokální zdroje. Jsme environmentálně odpovědní ve všech fázích podnikání. Plně přistupujeme ke 4 dalším principům sociálního podnikání – sociálnímu, ekonomickému, lokálnímu a environmentálnímu.
Principy sociálního podnikání
Ekonomický princip sociálního podnikání naplňujeme tím, že společnost deklaruje využití šedesáti procent (60%) čistého zisku na reinvestice, které budou směřovat k všeobecnému rozvoji společnosti, jeho zaměstnanců a životního prostředí. Deklarujeme, že manažerské řízení podniku je nezávislé na externím zřizovateli či vlastníkovi a tržby z prodeje služeb (ale i výrobků či zboží) tvoří nejméně 30 % z celkových výnosů podniku
Sociální princip spočívá v zaměření našeho podniku na cílovou skupinu jsou osob se zdravotním postižením a osob dlouhodobě či opakovaně nezaměstnaných. Celkový počet zaměstnanců společnosti je k 15. 5. 2023 22 zaměstnanců, z toho 18 má zdravotní postižení. Podpora rozvoje našich zaměstnanců je realizována prostřednictvím osoby integračního asistenta, který tráví 100% svého pracovního času s týmem. Integrační asistent pracuje s integračním plánem daného konkrétního zaměstnance, který se tvoří a zpřesňuje v průběhu prvního měsíce po přijetí nového zaměstnance. Integrační plán je revidován na měsíční bázi a je sledován pokrok v probíhající adaptaci v konkrétních oblastech rozvoje daného zaměstnance. Průběh integrace/adaptace/rozvoje je řešen se zaměstnancem průběžně s maximálním přizpůsobením daným okolnostem/ druhu zdravotního postižení a tak podobně. V některých případech probíhají bilanční schůzky i za účasti třetích osob (např. odborníků ze spolupracujících neziskových organizací, které nám zajišťují průběžnou podporu). Společnost používá na míru přizpůsobený SW nástroj pro sociální podniky CSRnet, kterým pravidelně vtahuje všechny zaměstnance do dění v celé firmě. Děje se tak prostřednictvím sdílení informací, dokumentů, příběhů, představování osobností firmy atd. Spolurozhodování zaměstnanců o směřování firmy se děje prostřednictvím jejich hlasování na webu CSRnet, kde má každý zaměstnanec příležitost se vyjádřit k důležitým otázkám a tématům. Pozvánka k hlasování chodí jako notifikace každému zaměstnanci tak, aby nikdo nic nepromeškal.
Lokální princip znamená, že dbáme na přednostní využívání služeb lokálních producentů a poskytovatelů služeb s preferencí pro sociální podniky. Lokální dodavatelé – tisk, kancelářská technika, kopírování, úklid, grafické služby, reklama, káva atp. Lokální odběratelé – z povahy námi poskytovaných služeb jsou naši odběratelé povětšinou zákazníci z okolí salonu, popř. z celého města Brna, u ostatních poboček se situace může lišit. Lokální zaměstnanci – 87 % našich zaměstnanců má trvalé bydliště v místě našich poboček, 10 % našich zaměstnanců dojíždí ze vzdálenosti menší než 15km, 3 % našich zaměstnanců dojíždějí ze vzdálenosti větší než 15km od místa bysliště. Lokální aktéři – spolupracujeme s řadou neziskových organizací, která má dosah na naši cílovou skupinu (Liga vozíčkářů z.ú., ParaCENTRUM Fenix, Sdružení Práh, Český svaz tělesně postižených, z.s.).
Environmentální princip aplikujeme například používáním energeticky šetrných spotřebičů – počítače, ledničky, žárovky, fény. Hlásíme se k ochraně životního prostředí a ekologicky udržitelnému podnikání. Nakupujeme re-use kancelářskou techniku, důsledně třídíme odpad, používáme ekologické čistící prostředky, mýdla i barvy a při pronajímání prostor se orientujeme dle energetického štítku budovy.